Araç Kaplama

Araç Kaplama

Araç Kaplama

Son yıllarda hayatımıza giren araçların kaplanması hem araçların görünüşlerine hem de diğer özelliklerine pek çok artı katıyor. Araçların folyo ile kaplanması sonrasında hem dış ve mevsimsel etkilerden korunması hem de dış yüzeyi değişen araçlarda ekonomik artı yaşanmaktadır. Araçların kapıları ve motor kaputunun iç bölgeleri haricinde neredeyse her yüzeye uygulanabilecektir. Bu şekilde folyo ile kaplanan araçlar güneşin ve mevsimin kötü etkilerinden koruyarak renklerde solmayı önlüyor. Ayrıca aracın üzerinde meydana gelebilecek çizikleri de önlemektedir. Araç kaplamanın neredeyse tek kötü yanı yanlış seçilen renk çeşitleri sonucunda iç bölgelerde kaplanamayan yerlerin görünmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Araç kaplama işlemi yapılmadan önce aracın üzerinde yer alan göçükleri düzelttirmek gerekmektedir. İşlem yapılırken yalpama yapılan folyonun tam olarak oturması için bu göçüklerin düzeltilmesi gerekmektedir. Folyo kaplama işlemi için gerekli olan zaman kaplanacak alanın büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak kaplama işlemleri bir veya iki gün kadar sürmektedir. Daha sonra direkt olarak kullanıma hazır hale gelmiş olmaktadır.

Araç Kaplama Fiyatları

Son yıllarda araç fiyatları pek çok farklı unsura göre değişiklik göstermeye başladı. Bu noktada sahip oldukları arabaların değerini artırmak isteyenler veya farklı bir görünüme sahip olmasını isteyen kişiler araçlarına kaplama yaptırmaya başladılar. Küçük bölgelere yapılan kaplamalar ile başlayan araç üzeri folyo geçirmeler zamanla araçların tamamını kaplar hale geldi. Bu günlerde araç kaplama yaptırmak isteyen pek çok kişinin aklında olan sorulardan biri ise araçlarını ne kadar ücret ile kaplama yaptırabilecekleridir. Fiyatlar işletmeden işletmeye değişiklik gösterse de taban fiyat olarak normal otomobillerde 1.500 daha büyük araçlar olan SUV model arabalarda ise 2500 TL’den başlamaktadır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi burada yapılacak işlemin özelliklerine göre fiyatlarda değişiklikler yaşanmaktadır.

Araç Kaplama Folyosu

Aracına kaplama folyosu yaptırmak isteyenlerin merak ettiği bir diğer konu ise bu folyonun nasıl bir madde olduğu ve kaplama işleminin nasıl yapıldığıdır. Bu noktada aracınıza hiçbir zararı olmayacak şekilde tasarlanan folyoların araca yapıştırılabilmesi için ilk olarak kaplama yapılacak alanların iyice temizlenmesi gerekmektedir. Yüzeylerde herhangi bir çıkıntı, göçüntü veya kalıntı olmaması büyük önem taşımaktadır. Daha sonra kaplama yapılmayacak ve işlem sırasında zarar görmesi muhtemel olan farlar ve kapı kolları uzman kişiler tarafından sökülür. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından araç kaplama faslına geçilir ve seçilen folyolar araç yüzeyine uzman kişiler tarafından itinalı şekilde uygulanır. Sökülen bölgelerin geri takılması ile birlikte araç kaplama işlemi sonlanmış olur.

Araç Kaplama Renkleri

Araçlarına kaplama yaptıracak kişilerin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biri uygun ve uyumlu renkleri seçmektir. Özellikle birden fazla renkli kaplama yaptıran kişilerin bu renklerin aracı üzerinde nasıl duracağı ne kadar uyumlu ve göze güzel görünür halde olacağını daha önceden denemiş olması gerekmektedir. Araçlar için neredeyse her renkte ve şekilde kaplama yapma imkânı bulunmaktadır. Uzman ekipler tarafından uygun şekillerde milimetrik hesaplar ile kesilen kapla parçaları aracın üzerine tam oturacak şekilde yerleştirilmektedir. Uygun şekilde yapılan kaplama sonucunda hem mevsim hem de diğer araçların uygulayacağı etkilere dayanıklı hale gelen folyo kaplamalar düzgün bakıldıklarında 10 yıllık bir kullanım ömrüne sahiptir. Araç kaplama yaptırmak isteyenlerin karşısına çıkan farklı seçenekler kafa karışıklığına neden olabilmektedir. Bu noktada aracınız için en iyisinin olması için kaplama yaptırmadan önce birkaç uzmandan görüş almanız büyük önem taşımaktadır. Aracınız için belli bir şablon çizerek ve uygun renklerin uzmanlar tarafından seçilmesi ile aracınızın değerine değer katabilirsiniz. 

Araç Kaplama İÇİN HEMEN TEKLİF AL

DİĞER HİZMETLERİMİZ